Jaki napęd optyczny wybrać?
Napęd optyczny przydaje się, jeśli zamierzasz używać dysków objętych licencją lub nagrać dysk DVD ze zdjęciami lub wideo. Rodzaje napędów Jak wybrać napęd optyczny do komputera? Na przykład załóżmy, że chcesz obejrzeć film na odtwarzaczu DVD. Do tego niezbędny jest napęd.
Istnieje kilka rodzajów napędów:
Napędy Blu-ray
Pojemność tych dysków (przy założeniu dwuwarstwowej) może sięgać ponad 100 GB. Jednak ze względu na dość wysoki koszt ani dyski, ani napędy nie są szczególnie popularne. Ich główna różnica polega na tym, że odczytują dane za pomocą krótkofalowego lasera niebiesko-fioletowego. Umożliwia to zwiększenie gęstości zapisu danych. Ponadto dyski te mogą odczytywać informacje z dysków fantastycznie szybko - 432 MB / s. Dyski tego formatu przechowują dane w bardziej niezawodny sposób.
Napęd DVD-RW
Obecnie najpopularniejszy format.
Dyski DVD można oznaczyć w następujący sposób:
• R - dyski, których nie można przepisać ani dodać do nich danych;
• RW - dyski, które można wielokrotnie przepisać;
• M-DISC - dyski o zwiększonej niezawodności, do ich działania potrzebny jest napęd DVD obsługujący tę technologię;
• DL - dyski dwuwarstwowe o podwójnej pojemności;
• DS to dwustronne i dwuwarstwowe dyski o pojemności 4 razy większej od konwencjonalnych dysków. Najpopularniejszym obecnie formatem dysków jest DVD-RW, na którym oprogramowanie, filmy i klipy są najczęściej „zwijane”.
Napędy CD
Istnieją dyski do odczytu i zapisu. Kiedyś możliwość przechowywania dużej ilości informacji w postaci 700 MB wydawała się fantastyczna. Teraz, wraz z rozwojem technologii, tych dysków już praktycznie nie ma.
Pod względem rozmieszczenia dyski można podzielić na dwie szerokie kategorie:
Wewnętrzna płyta DVD
To dobrze znane wszystkim urządzenie, które opuszcza jednostkę systemową po naciśnięciu przycisku na panelu.
Zewnętrzny napęd DVD
Są to przenośne urządzenia DVD podłączane za pomocą kabla USB (USB 2.0 lub USB 3.0). Są wygodne, ponieważ można je podłączyć nie tylko do komputera, ale także do laptopa.
Prędkość
Wydawać by się mogło, że im większa prędkość odczytu i zapisu urządzenia, tym jest wydajniejsze. Wiele zależy od rodzaju dysków, których planujesz użyć. W końcu im wyższa prędkość obrotowa, tym większe obciążenie dysku. Czasami duże obciążenia mogą spowodować pęknięcie dysku. Zwiększa się również prawdopodobieństwo błędów.
Płyty CD obracają się z prędkością około 40-48x.
Prędkość obrotowa dysków DVD jest około trzy razy większa. W przypadku DVD ta prędkość jest około 9 razy większa niż w przypadku CD. Średnia prędkość wynosi 1385 KB / s.
Dyski Blu-Ray - prędkość odczytu wynosi około 1-4x, ale trzeba pamiętać, że prędkość 1x Blu-Ray jest trzykrotnie większa niż 1x DVD.
Kabel IDE jest praktycznie „mamutem”, którego na pecetach można spotkać coraz rzadziej. Daje niską szybkość przesyłania danych.
SATA to nowoczesny typ kabla, który charakteryzuje się większą szybkością przesyłania danych. Jeśli twój komputer ma mniej niż 5 lat, najprawdopodobniej zostanie zainstalowany właśnie SATA. Jednak w sprzedaży dostępne są też modele IDE.