single

Co warto wiedzieć o ładowaniu indukcyjnym?

Ładowanie bezprzewodowe to już nic nowego, jeżeli chodzi o smartfony. Zaczęło się od telefonów, ale w ten sposób ładuje się już dzisiaj znacznie więcej sprzętów. Technologia się upowszechnia, bo jest bardzo wygodna. Niewiele osób się jednak zastanawia, jak to działa.

Ładowanie bezprzewodowe

Energia bez kabla to nic nadzwyczajnego. Opiera się o znaną od bardzo dawna zasadę indukcji magnetycznej, która w praktyce ładowania urządzeń wymaga obecności dwóch cewek: w telefonie i w ładowarce. Jedna cewka wytwarza pole magnetyczne, a druga na to pole reaguje. Wynikiem powstania pola magnetycznego w cewce urządzenia ładowanego jest wytworzenie się ładunku elektrycznego, który potem ładuje baterie.

Standardy ładowania

Pole magnetyczne dawcy i biorcy musi być identyczne lub przynajmniej bardzo podobne, by ładowanie mogło się udać. Dlatego wprowadzono odpowiednie standardy. Powszechnie stosowanym obecnie standardem jest Qi, który jest z nami już od 2009 roku. Był on oczywiście wiele razy udoskonalany i rozbudowywany o nowe możliwości, bo pierwotnie ta metoda ładowania nie była zbyt imponująca. Obecny standard, Qi 1.2, pozwala na efektywne ładowanie urządzeń oddalonych od ładowarki na odległość około 4 centymetrów. Tych urządzeń może być kilka, a ich ładowanie jest szybkie. Jak szybko? Ładowanie od 0% do poziomu 505 to dla typowego akumulatora obecnie około 30 minut. Inne standardy ładowania są marginalne.

Nakładki do ładowania

Nie wszystkie telefony są przystosowane do ładowania zdalnego,. Na szczęście istnieją specjalne nakładki, które mocuje się do ich grzbietu, a one załatwiają resztę.

Dlaczego ładowanie indukcyjne?

Ładowanie indukcyjne tak szybko zdobywa popularność, ponieważ:

•    Jest łatwe – wystarczy tylko położyć telefon w odpowiednim miejscu i to wszystko. Nic nie trzeba podpinać, włączać czy wyłączać. Nie ma dodatkowych kabelków ani urządzeń. Tylko jedna ładowarka. Zwykle ładuje się przy okazji;

•    Można ładować kilka rzeczy – jedno pole magnetyczne jest w stanie skutecznie ładować kilka urządzeń bez konieczności podłączania dodatkowych kabli;

•    Nie ma styków i portów – żaden kabelek nam się nie złamie, żaden port się nie wyrobi, nic się nie popsuje, niczego nie zgubimy;

•    Łatwe dla kierowców – kierowcy nie muszą już ciągnąć kabla ładowarki z gniazdka samochodowego.

Wady ładowania indukcyjnego

Nie wszystko jest jednak takie proste. Decydując się na ładowanie indukcyjne, musimy wiedzieć, że:

•    Jest wolniejsze od szybkiego ładowania przewodowego;

•    Tanie ładowarki indukcyjne działają bardzo powoli;

•    Straty energii w ładowarkach indukcyjnych są wysokie;

•    Trzeba przerwać ładowanie, by skorzystać z telefonu;

•    Ładowarki indukcyjne się mocno nagrzewają;

•    Ładowarki wyposażone w chłodzenie bywają głośne.

Nic zazwyczaj nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z obu rozwiązań równocześnie, klasycznego i indukcyjnego, co pozwala łączyć zalety tych technologii i praktycznie eliminować wszelkie niedogodności obu standardów ładowania.