Komputer z chłodzeniem wodnym – jak wybrać?
Dziś „podkręcanie” procesora lub karty graficznej stało się dość powszechne, a tym samym wydajność chłodzenia komponentów systemu staje się ważnym czynnikiem. Coraz większa liczba użytkowników spogląda w kierunku wodnych systemów chłodzenia.
Chłodzenie wodą
Układ chłodzenia cieczą lub wodą (LCW) to rodzaj chłodzenia, w którym głównym czynnikiem chłodzącym jest ciecz. Strukturalnie SVO składa się z następujących części:
• blok wodny - platforma z miedzianą podstawą, która bezpośrednio styka się ze składnikiem paliwowym;
• pompa - zapewnia cyrkulację płynu w układzie;
• chłodziwo, które przenosi ciepło z bloku wodnego;
• radiator - rozprasza ciepło cieczy;
• węże łączące.
Jeśli dojdzie do wypadku i chłodziwo wycieknie do elementów elektrycznych, urządzenie ulegnie awarii. Dlatego jako czynnik chłodniczy staraj się używać płynów, które nie przewodzą prądu. Zastosowanie zamkniętych systemów pomaga uniknąć błędów podczas instalacji i eksploatacji.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze SVO typu zamkniętego
1. Określ rozmiar grzejnika. Jest jedno-, dwu- i trzysekcyjne w zależności od liczby zainstalowanych na nim wentylatorów.
2. Upewnij się, że jest miejsce na taki system chłodzenia. Spójrz na wymiary swojego ulubionego modelu na stronie producenta i dokonaj pomiarów w komputerze.
3. Sprawdź, czy długość węży jest wystarczająca do montażu.
4. Sprawdź, czy system radzi sobie z rozpraszaniem ciepła. Porównaj odczyty TDP swojego procesora i SVO. Często zdarza się, że producenci nie podają tych danych. Średnio jedna sekcja grzejnika usuwa 100 watów ciepła, ale aby mieć 100% pewności, lepiej spojrzeć na testy porównawcze i recenzje.
5. Przy wyborze porównaj wskaźniki awaryjności komponentów systemu. Im są wyższe, tym lepiej. Niezawodność urządzenia, które w przypadku awarii może napełnić jednostkę systemową cieczą, jest bardzo ważna.
6. Wybierz systemy z wysokiej jakości wentylatorami. Jeśli w trybie bezczynności nie dają o sobie znać, to pod obciążeniem ich hałas może być bardzo irytujący.
Znaczenie pompy
Pompa jest kluczowa dla całego układu chłodzenia cieczą. Bez niej dalsze funkcjonowanie systemu będzie zagrożone. Jest to jednak jeden z najsłabszych elementów systemu. Jeśli pompa ulegnie awarii, prawdopodobnie cały zamknięty układ chłodzenia wodą przestanie działać, a być może stanie się wręcz zagrożeniem dla urządzenia. Ponieważ obciążenie pompy jest dość poważne, wymagania dla jej działania muszą być odpowiednio wysokie.
Co można schłodzić „wodą”?
Biorąc pod uwagę fakt, że SVO jest skutecznym rozwiązaniem na rynku chłodnic, można nim chłodzić najgorętsze podzespoły: procesor i układ graficzny. Istnieją karty graficzne z fabrycznym chłodzeniem wodnym. To świetna opcja dla początkujących użytkowników, którzy chcą dołączyć do świata SVO. Są również płyty główne z możliwością chłodzenia obwodów mocy. W warunkach ograniczonej przestrzeni wewnętrznej trudno jest zorganizować wysokiej jakości wentylację wewnątrz obudowy. Istnieją również ograniczenia dotyczące wymiarów grzejnika. Jednak używając małego, nawet jednosekcyjnego SVO, można uniknąć tych problemów.