Temperatura procesora – na co uważać i jak chłodzić?
Jak sprawdzić temperaturę procesora w systemie Windows 7/10 i schłodzić procesor? Pomogą w tym programy do testowania i monitorowania procesora. Jeśli twój wentylator chłodzący zacznie głośno hałasować, a zużycie energii gwałtownie wzrośnie, prawdopodobnie procesor twojego komputera się przegrzewa. Ten problem może prowadzić do przypadkowych ponownych uruchomień systemu i poważnych uszkodzeń, po których należy wymienić zarówno procesor, jak i chłodzenie komputera.
Normalna temperatura procesora
Temperaturę procesora Windows można znaleźć w BIOS-ie lub korzystając z narzędzi SpeedFan, AIDA64, CAM, Speccy. Następujące temperatury są uważane za dopuszczalne dla procesora:
• Przy niskim obciążeniu temperatura procesora powinna wynosić od 30 ° C do 50 ° C.
• Przy dużych obciążeniach, takich jak programy wymagające intensywnych obliczeń, temperatura może wzrosnąć nawet do 95 ° C. Tak wysokie wartości skracają jednak żywotność procesora.
• W każdym razie maksymalna temperatura, jaką może osiągnąć procesor komputera, powinna wynosić poniżej 100 ° C.
Należy pamiętać, że w niskich temperaturach ochładza się również sprzęt komputera. Z tego powodu może się na nim skraplać woda, co może uszkodzić komputer. Na przykład, jeśli twój laptop stoi na loggii lub wrócił do domu z mroźnej ulicy, rozgrzej urządzenie do zwykłej temperatury pokojowej i odczekaj około godziny przed włączeniem „przechłodzonego” komputera.
Jak sprawdzić użycie procesora
Wysokie temperatury procesora przy dużym obciążeniu są normalne. Aby dowiedzieć się, jak przeciążony jest CPU, wystarczy odwołać się do Menedżera zadań windows
Wykorzystanie procesora w Menedżerze zadań
Użyj kombinacji klawiszy [Ctrl] + [Shift] + [Esc], aby otworzyć menedżera zadań i kliknij kartę „Wydajność”. Możesz także wejść do menedżera zadań z wiersza poleceń: w tym celu musisz ustawić wartość „cmd” w wyszukiwaniu menu „Start”, a w programie, który się otworzy, wpisz polecenie „taskmgr” bez cudzysłowów. W lewym górnym rogu nowego okna zobaczysz bieżące wykorzystanie procesora. Wykres w prawym górnym rogu przedstawia historię wykorzystania procesora w ciągu ostatnich 60 sekund.
Co się stanie, jeśli procesor się przegrzeje?
Jeśli twój procesor za bardzo się nagrzeje, poniższe kroki pomogą obniżyć jego temperaturę:
• Korzystając z bezpłatnego narzędzia SpeedFan, możesz przyspieszyć działanie wentylatora procesora, aby obniżyć jego temperaturę.
• Sprawdź procesor pod kątem błędów za pomocą programu Test stabilności procesora. Dzięki temu dowiesz się, czy wysoka temperatura robocza procesora jest wynikiem innego problemu.
Otwórz obudowę komputera, aby usunąć nagromadzone gorące powietrze. Jednak to tylko tymczasowe rozwiązanie, ponieważ w tym przypadku wszystkie komponenty komputera nie będą chronione przed kurzem. Jeśli zdjąłeś już pokrywę komputera stacjonarnego, ale procesor nadal jest gorący jak diabli, spróbuj usunąć gorące powietrze za pomocą wentylatora lub odkurzacza. Jeśli komputer ma tylko pasywny układ chłodzenia, zainstalowanie aktywnego wentylatora pomoże obniżyć temperaturę.
Darmowe programy do sprawdzenia temperatury procesora:
HWMonitor,
CPU-Z,
Open Hardware Monitor,
Speccy,