Jak wybrać laptopa do 2000 złotych?
Nie jesteś gotowy wydać dużo pieniędzy na laptopa? I nie ma potrzeby - za 2000 złotych można kupić dobrego laptopa, który bez problemu poradzi sobie ze wszystkimi podstawowymi zadaniami.
Małe, ale ważne wprowadzenie
Na wszelki wypadek warto rozszyfrować, co oznacza termin „laptop do gier”. Nie oznacza to wcale, że takie urządzenie jest przeznaczone głównie do gier, a ich nabywcy to głównie fani wirtualnych bitew. Ani trochę! Pojęcie „grania” w zastosowaniu do laptopa stało się swego rodzaju kryterium, granicą, co oznacza, że ten model komputera posiada zestaw cech zapewniających co najmniej dobrą wydajność, wystarczającą do niemal każdego zadania.
Zróbmy kilka ograniczeń jednocześnie.
Kryteria mogą się różnić, a wymagania, które osobiście stawiam na wybranym przeze mnie urządzeniu, mogą różnić się od twoich. Nie biorę pod uwagę kwestii preferencji marki, jakości wykonania, materiałów użytych do produkcji konkretnego laptopa, gwarancji, opinii użytkowników itp. Projekt urządzenia również nie wchodzi w zakres tej analizy. To subtelna sprawa i zależy od indywidualnych potrzeb, często sprzeczna z praktycznością, słusznością wyboru strony technicznej itp. Interesują nas techniczne i finansowe aspekty zakupu urządzenia do 2000 złotych.
Jak wybrać laptopa. Trochę teorii
Zanim zaczniesz „wskazywać palcem” konkretne modele, próbując odpowiedzieć na pytanie, który laptop jest dobry, a który niezbyt dobry, trzeba jeszcze trochę zrozumieć główne podzespoły i cechy komputera, a jasne staną się kryteria, które należy przyjąć przy zakupie. Wymagania są różne i wszystkie są poprawne. Poszukuję modeli, które równie dobrze mogą mieścić się pod pojęciem „laptopów do gier”, choć na niższym poziomie, natomiast z powodzeniem poradzą sobie z niemal każdym programem.
Procesor
W tej chwili jest 2 producentów procesorów: Intel i AMD. Podsumowując, można powiedzieć, że Intel jest szybszy, ale droższy, AMD jest słabsze, tańsze, ale bardziej energooszczędne. Wybrany przedział cenowy laptopów już teraz wymaga użycia, jeśli nie topowych, to pełnoprawnych procesorów współczesnych generacji. Laptopy w tej cenie nadają się do pracy i rozrywki, a nawet dają możliwość grania w gry, także te nowoczesne, ale z pewnymi ograniczeniami. Jeśli mówimy o procesorze Intela, to są to modele z serii i3, i5 i i7. Co więcej, moim zdaniem i3 wciąż jest raczej słaby, zwłaszcza jeśli chodzi o mniej lub bardziej wydajne karty graficzne i wyższe rozdzielczości monitora.
Karta graficzna
Wybierając laptopa z tego przedziału cenowego, zakłada się, że będzie miał on kartę graficzną, która pozwoli na granie w gry. Znów jest dwóch producentów: NVidia i AMD. Po raz kolejny jeden z nich oferuje bardziej wydajne rozwiązania. To jest NVidia. Jeśli weźmiemy pod uwagę możliwości gier, to minimum, na jakie cię stać, to karta graficzna klasy GeForce 940M.
Ekran
Zdecydowana większość notebooków wyposażona jest w matryce wykonane w technologii TN. Obecnie najlepszym ekranem jest technologia IPS. Jakość obrazu jest doskonała, ale cena też jest wyższa. Oznacza to, że wybierając laptopa z takim ekranem z tego przedziału cenowego, trzeba będzie poświęcić coś innego: procesor, kartę graficzną itp. Standardowe rozdzielczości to 1366x768 i 1920x1080 (FullHD).
Dysk twardy (SSD)
Kolejna opcja, dzięki której możesz zaoszczędzić. Nie ma potrzeby gonić za obowiązkową obecnością dysku półprzewodnikowego (SSD). Zawsze możesz ulepszyć laptopa za pomocą szybkiego dysku SSD.