Rodzaje obudów komputerowych
Mówiąc słowo „komputer” wiele osób ma na myśli jednostkę systemową komputera i z zasady mają rację. Ogólnie komputer składa się z płyty głównej, procesora z systemem chłodzenia, pamięci RAM i sprzętu pomocniczego, takiego jak dysk twardy, napęd CD-ROM, klawiatura, mysz itp. Aby jednak wszystkie elementy komputera osobistego z powodzeniem spełniały swoje funkcje i były mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, umieszczono je w specjalnym etui. Istnieje wiele typów i modeli obudów komputerowych, a każdy typ obudowy komputera jest przeznaczony do wykonywania określonego zadania.
Standard
Przede wszystkim powinieneś zdecydować się na standard - AT, ATX, micro ATX lub Rack. ATX jest bardziej nowoczesny i najbardziej rozpowszechniony, większość nowych płyt głównych jest zaprojektowana specjalnie dla niego. Charakteryzuje się łatwiejszym dostępem do wewnętrznych podzespołów komputera (często bez użycia śrubokręta), poprawioną wentylacją wewnątrz obudowy, możliwością zainstalowania większej liczby pełnowymiarowych kart rozszerzeń oraz zaawansowanymi możliwościami zarządzania energią.
Micro
ATX to opcja o niewielkich rozmiarach, dobrze dopasowana do kompaktowych komputerów podstawowych z minimalną liczbą kart rozszerzeń (minimalny rozmiar i przystępna cena). Warto wybrać AT, gdy trzeba wymienić starą obudowę lub w ogóle nie interesują nas zalety oferowane przez ATX - wyłączanie oprogramowania, włączanie sygnałami różnych urządzeń wewnętrznych itp.
Obudowa AT
W tej chwili praktycznie nieużywany standard. Służył do montażu komputerów opartych na procesorach Intel 486, Pentium I, Pentium II i ich modyfikacjach.
Slim
Rozwój idei miniaturyzacji zastosowanej na polu komputerowym dał początek takiemu cudowi jak niezwykle zintegrowane płyty główne w formacie Flex-ATX i ich naturalna kontynuacja - obudowy Slim lub Super Slim. Generalnie wszystkie obudowy są ciasne, niezwykle niewygodne, możliwości minimalne, a możliwości modernizacji bardzo ograniczone, ale z drugiej strony wyglądają oryginalnie i ekskluzywnie. Są reklamowane przez producentów jako niedrogie rozwiązania dla biur, a czasem do użytku domowego.
Mini tower
W dobie dominacji „matek” formatu Baby AT raczej mała obudowa typu mini-tower była najbardziej rozpowszechniona, ale teraz jest znacznie mniej powszechna, gdyż mogą wystąpić problemy z umieszczeniem w niej pełnowymiarowych płyt głównych ATX. Obudowy takie są najczęściej stosowane w komputerach PC o najprostszych konfiguracjach i wykorzystywane są jako urządzenia biurowe lub terminale sieciowe.
Wieża Midi (środkowa)
Najbardziej rozpowszechnionym obecnie formatem obudowy jest midi (środkowa) wieża ATX, która pozwala na użycie dużej liczby dysków i prawie wszystkich typów płyt głównych o dopuszczalnych wymiarach całkowitych. Będąc prawdziwym „koniem roboczym”, optymalnie przystosowanym do rozwiązywania najszerszego zakresu zadań, ten typ znajduje zastosowanie niemal wszędzie.
Duża (pełna) wieża
Jako największe obudowy typu big-tower mieszczą płyty główne wszystkich rozmiarów i największą liczbę urządzeń 5,25 ", najczęściej 4-6. Dodatkowo zazwyczaj wyposażone są w zasilacze o większej pojemności. Główne zastosowanie obudowy - stacja robocza Jednak wraz z rosnącą ekspansją niedrogich kontrolerów IDE RAID na główne urządzenia, potrzeba większej ilości miejsca na dysku może sprawić, że duże wieże staną się najpopularniejszym urządzeniem, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę że nowoczesne szybkie dyski twarde zauważalnie nagrzewają się podczas pracy, a urządzenia zamontowane w 5-calowych wnękach i zaprojektowane do chłodzenia 3-calowych dysków twardych już zaczęły się pojawiać.