Wybieramy smartfon z szerokokątnym obiektywem
Dobre aparaty fotograficzne były jeszcze całkiem do niedawna marzeniem wielu osób. Były oczywiście proste aparaty cyfrowe, a nawet ich bardziej zaawansowani koledzy, telefony miały aparaty, ale tylko dobra, droga lustrzanka była sensownym rozwiązaniem. Dzisiaj już tylko profesjonaliści korzystają z aparatów, które nie są częścią ich telefonów. Możliwości aparatów w telefonach rosną w zastraszającym tempie. Coraz więcej telefonów posiada też aparaty z obiektywem szerokokątnym.
Aparat szerokokątny
Obiektywy (aparaty) szerokokątne to dokładnie to, na co wskazuje nazwa. Jest to teoretycznie narzędzie przede wszystkim do fotografowania krajobrazu, ale przydaje się praktycznie zawsze, ponieważ cyfrowemu aparatowi telefonu pozwala lepiej zbadać otoczenie. Poprawia to jakość każdej fotografii. Najnowocześniejsze telefony mają dzisiaj po kilka aparatów i zazwyczaj przynajmniej jeden z nich to aparat szerokokątny lub nawet ultraszerokokątny. Pole widzenia takich aparatów niejednokrotnie wynosi 120 stopni i więcej. Zdjęcia grupowe, krajobrazy, zdjęcia panoramiczne – to nowy standard.
Wybór odpowiedniego telefonu
Na rynku jest cała masa telefonów i łatwo się w tym pogubić. Jeśli chcemy mieć pewność co do funkcjonalności oglądanego przez nas telefonu, powinniśmy zajrzeć do specyfikacji i sprawdzić, czy posiada przynajmniej jeden obiektyw opisany jako szerokokątny z kątem widzenia 120 stopni lub powyżej. Nie jest to oczywiście jedyna kwestia, na którą trzeba zwracać uwagę. Istotna jest też chociażby rozdzielczość matrycy, ale w dzisiejszych aparatach jest ona nierzadko o rząd wielkości wyższa, niż jest to realnie potrzebne. Ważniejsze są inne kwestie.
Jasność obiektywu jest zawsze kluczowa. Opisuje się ją parametrem f/1.x. Im niższa cyfra po przecinku w miejscu literki „x”, tym lepiej. Dobre urządzenia maja 6, najlepsze z popularnych mają parametr na poziomie f/1.5. W przypadku telefonów z wieloma obiektywami, liczy się ten najlepszy.
Kolejny parametr to stabilizacja obrazu i autofocus. W aparatach-lustrzankach bywa to herezja, ale w cyfrowych urządzeniach jest to funkcjonalność bardzo potrzebna. Obraz powinien być zapisany do pliku RAW, ale reszta to już zadanie komputera.
Zwrócić uwagę można ponadto na pamięć telefonu. Zdjęcia oraz materiały wideo w wysokiej jakości sporo ważą, co oznacza, że mniej niż 64GB pamięci, zwłaszcza jeśli nie można jej rozszerzyć za pomocą karty pamięci, to naprawdę poważny problem i takiego telefonu raczej nie należy rozpatrywać jako realnej opcji dla nas.
Najlepsze opcje na koniec 2020 roku
W chwili obecnej na rynku znajduje się spora ilość aparatów oferujących wymienioną powyżej funkcjonalność. W zależności od naszych konkretnych potrzeb możemy zdecydować się na”
• Tani telefon z aparatem szerokokątnym: Realme 6;
• Telefon z ultraszerokokątnym obiektywem: Xiaomi Mi Note 10 Lite;
• Smartfon do 2000 zł (optymalna cena): Samsung Galaxy A71;
• Dobry smartfon do zdjęć: Apple iPhone 11;
• Najlepszy smartfon do zdjęć: Huawei P40 Pro.