Jak przyspieszyć laptopa?
Jeśli laptop zwalnia - nie oznacza to, że czas go wyrzucić. Są powody, po których usunięciu można zwiększyć jego prędkość.
Co może nie działać?
Przegrzanie. Wzrost temperatury w laptopie negatywnie wpływa na działanie podzespołów, przez co traci on wydajność. Urządzenie może się przegrzać z powodu kurzu nagromadzonego w układzie chłodzenia, uszkodzonej chłodnicy lub innych elementów. Jeśli wyczyścisz laptopa z kurzu na czas, zmień pastę termiczną, prawdopodobieństwo przegrzania się zmniejszy.
Zaśmiecanie systemu. Złośliwe oprogramowanie, brak miejsca na dysku systemowym, nieusunięty w czasie bufor pamięci podręcznej z małych plików obniżają wydajność laptopa.
Przestarzały system operacyjny. Stary system operacyjny może spowalniać komputer. Nowoczesne programy, w tym antywirusy i przeglądarki, w końcu przestają wspierać „starożytne” systemy operacyjne i przestają na nich poprawnie działać.
Wskazówki dotyczące wydajności
Aby zwiększyć wydajność laptopa, pierwszą rzeczą, którą powinieneś spróbować, jest jego odkurzenie. Jeśli wnętrze laptopa jest czyste, powinieneś użyć jednej z poniższych metod.
Czyszczenie laptopa z niepotrzebnych programów
Na laptopach i komputerach PC większości użytkowników instalowane jest oprogramowanie, które jest rzadko używane lub nawet zapomniane. Obejmuje to wstępnie zainstalowane narzędzia, które nie zostały uruchomione ani razu od momentu zakupu urządzenia. Takie oprogramowanie to śmieci, które ładują system i marnują jego zasoby. Usunięcie takich aplikacji nie jest trudne: należy przejść do „Start” → Panel sterowania → Usuń programy. Otworzy się lista, na której możesz usunąć wszystkie niepotrzebne. Zalecenie: przed odinstalowaniem narzędzia należy przeczytać jego opis, aby nie wymazać czegoś ważnego dla funkcjonowania systemu operacyjnego.
Zdefragmentuj dysk twardy
Podczas korzystania z laptopa na dysku twardym gromadzi się wiele pofragmentowanych plików. Powstają w wyniku usunięcia różnych programów, przepisania itp. i zajmują rozproszone fragmenty miejsca na dysku. Później odnosząc się do nich, dysk twardy marnuje czas. W rezultacie komputer często się zawiesza. Wydajność urządzenia można poprawić, optymalizując system przez defragmentację plików. Ta procedura porządkuje dysk twardy poprzez grupowanie programów i pofragmentowanych plików tak, aby były one umieszczone, jak najbliżej siebie i jak najdalej od używanego oprogramowania. Dzięki temu dysk twardy nie traci na nich czasu. Możesz wykonać tę procedurę za pomocą klasycznych narzędzi systemu Windows.
Jak postępować
Krok 1 Kliknij lewym przyciskiem myszy (LPM) skrót „Mój komputer”, aby wyświetlić listę dysków.
Krok 2 Wybierz dysk systemowy, z reguły - C, klikając prawym przyciskiem myszy (RMB).
Krok 3 W menu kontekstowym kliknij „Właściwości”.
Krok 4 W otwartym oknie przejdź do „Serwis”.
Krok 5 Kliknij „Defragmentuj”.
Wyłącz efekty wizualne
Jeśli zbyt wiele aplikacji jest włączanych automatycznie, uruchomienie laptopa trwa bardzo długo. Usuwając kilka narzędzi, możesz przyspieszyć działanie urządzenia. Aby zapewnić wygodniejszą pracę, należy posortować oprogramowanie według kolumny „Wpływ na uruchomienie” i usunąć niepotrzebne i wymagające większości zasobów aplikacje. Ważne: należy dokładnie przestudiować listę narzędzi i wyłączyć tylko znane opcje. W przeciwnym razie możesz nieumyślnie wyłączyć oprogramowanie systemowe i zakłócić działanie systemu operacyjnego.
Wyłącz niepotrzebne procesy w tle
Kolejna skuteczna metoda przyspieszania. Faktem jest, że bez większości procesów w tle system operacyjny w pełni funkcjonuje. Większość użytkowników nawet nie podejrzewa istnienia niektórych (poza tymi, które wpływają na wygląd powłoki). Aby pozbyć się tego „tła”, musisz wejść do wiersza poleceń i wpisać: services.msc. Na monitorze zostanie wyświetlona pełna lista takich aplikacji wraz z krótkim opisem. Wystarczy zaznaczyć usługi, których właściciel laptopa nie potrzebuje, najeżdżając kursorem na nazwę programu na liście i wybierając opcję „Wyłącz”. Możesz także użyć Menedżera zadań.