single

3G i 4G - najważniejsze cechy

3G - internet w telefonach komórkowych

Standard 3G wprowadził istną rewolucję w telefonii komórkowej. Wprowadzono go w 2001 roku w Japonii. Początkowo zapewniał dostęp z telefonów komórkowych do sieci o prędkości 14 mb/s, ale kolejne unowocześnienia i modernizacje zwiększyły tę prędkość do 28 mb/s. Warto pamiętać, że w tamtych czasach internet sam w sobie stawiał swoje pierwsze kroki w powszechnym użytku. Tymczasem wprowadzenie standardu 3G sprawiło, że można było z niego korzystać w dowolnym miejscu, które tylko znajdowało się w zasięgu sieci. Rozwój sieci 3G sprawił również, że na rynek zaczęły trafiać pierwsze smartfony. Urządzenia łączące w sobie funkcje telefonu oraz urządzeń multimedialnych do korzystania z internetu natychmiast zdobyły ogromną popularność. Obecnie sieć 3G nadal jest standardem w dużej części świata, również w Polsce. Blisko 90% powierzchni naszego kraju pokryte jest tą właśnie siecią. Zdaniem specjalistów standard 3G nie spełnił mimo wszystko pokładanych w nim nadziei. Przede wszystkim oczekiwano od niego znacznie większej wydajności, niż udało się osiągnąć. Infrastruktura potrzebna do działania tej sieci okazała się ponadto dość droga i trudna w utrzymaniu. Z tego powodu szybko zaczęto pracę nad nową, lepszą generacją.

4G - internet mobilny prześcignął stacjonarny

W 2009 roku w Skandynawii pierwszy raz uruchomiono komercyjne nadajniki sieci 4G. Teoretycznie oferowana prędkość internetu wynosiła tu 300 mb/s. Taka wydajność była niemożliwa do osiągnięcia w przypadku internetu stacjonarnego. W praktyce jednak prędkość była znacznie niższa, bowiem sprawność działania sieci 4G uzależniona była od wielu czynników. Wciąż jednak wysoka wydajność tego standardu jest niemożliwa do zakwestionowania.Często obok nazwy 4G pojawia się również termin LTE. Angielski skrót oznaczający Long Term Evolution używany jest do określenia standardu przesyłania danych, który zapewnia maksymalną wydajność. Dziś 4G LTE jest powszechnie dostępne również w Polsce; standard ten oferują wszystkie dobre sieci komórkowe. Sieć ta jest stale rozwijana, a każdego roku na mapie Polski pojawiają się nowe nadajniki. Dzięki temu nieustannie zwiększa się zasięg oraz przestrzeń, na której można bez problemów korzystać z internetu.

Z jakiej sieci korzysta Twój telefon?

Nowe modele smartfonów są stworzone w taki sposób, aby automatycznie wykrywały najlepszy nadajnik sieci w okolicy i łączyły się właśnie z nim. Jeśli jednak pasek zasięgu internetu wskazuje maksymalny poziom, a szybkość przesyłania danych jest mimo to niezadowalająca, należy spojrzeć na niewielki znacznik obok niego lub nad nim. Zwykle znajdziemy tam dokładną informację na temat tego, z jakiego dokładnie nadajnika korzysta w danym momencie telefon. Jeśli telefon połączony jest z siecią 3G, może pojawić się symbol H lub H+, w przypadku sieci 2G - samo "G". Warto sprawdzać takie oznaczenia, bowiem niekiedy wystarczy tylko przemieścić się na niewielką odległość, aby telefon odzyskał połączenie z siecią 4G LTE. Smartfony zawsze same poszukują najlepszej sieci w okolicy.