Jaki RAM do laptopa?
Pamięć o dostępie swobodnym (RAM) to rodzaj pamięci komputera, do której system operacyjny i aktywne aplikacje mogą mieć dowolny dostęp. Po uruchomieniu komputera dane do pracy są ładowane do pamięci RAM w celu uzyskania dostępu w razie potrzeby. Ten sam proces jest używany podczas uruchamiania innych aplikacji. Dlatego jakość i wydajność pamięci RAM są integralną częścią wydajności komputera.
Jakiego rodzaju pamięci RAM potrzebuję?
Jeśli wymieniasz pamięć RAM na komputerze, najprawdopodobniej będziesz potrzebować pamięci RAM DDR3 DIMM. RAM DDR2 jest przestarzałym typem pamięci, który nadal występuje w niektórych systemach, więc jeśli wymieniasz lub instalujesz więcej pamięci RAM, upewnij się, że wiesz, jaki typ posiadasz. DDR4 RAM to nowy typ pamięci, który zaczyna zyskiwać na popularności, ale nadal jest używany głównie przez prywatnych producentów systemów. Jeśli chcesz zbudować nowoczesny system, najprawdopodobniej będziesz potrzebować pamięci DDR4. Laptopy różnią się nieco tym, że po prostu nie mieszczą się w modułach DIMM, a zamiast tego wymagają modułów SODIMM. Moduły SODIMM to po prostu młodszy brat modułów DIMM, które wykonują te same funkcje i z taką samą wydajnością. Znacznie trudniej będzie ci znaleźć cokolwiek innego niż DDR3 w laptopie, którego wszyscy używają dzisiaj, ale są jeszcze inne, które współpracują z DDR2.
Ile pamięci RAM potrzebuję?
Dla większości użytkowników wystarczy od 4 GB do 8 GB pamięci RAM, ale gracze i entuzjaści wydajności często ustawiają ją na 16 GB do 32 GB lub więcej, aby zapewnić minimalne spowolnienie systemu podczas gry online poprzez przechwytywanie materiału z gry. Podkręcanie, renderowanie modeli 3D lub inne funkcje sprzętowe. Dla profesjonalnych użytkowników, którzy używają oprogramowania, które tego wymaga, możesz potrzebować 64 GB lub więcej dla swojej aplikacji. Większość dzisiejszych komputerów działa w systemie 64-bitowym, ale niektóre są nadal 32-bitowe. Duży problem polega na tym, że systemy 32-bitowe mogą obsługiwać do 4 GB pamięci. Jednak większość systemów 64-bitowych obsługuje 16 GB, jeśli nie więcej. Istnieje kilka ograniczeń dotyczących ilości pamięci RAM, którą można zainstalować i rozpoznać w systemie.
Pierwsza to fizyczna liczba dostępnych gniazd pamięci RAM. Większość laptopów ma 2 gniazda pamięci, podczas gdy większość komputerów stacjonarnych ma od 4 do 8 gniazd. Możesz zainstalować pamięć w dostępnych gniazdach w zależności od dostępności twojego gniazda. Należy zauważyć, że różne płyty główne mogą ograniczać użycie gniazda w zależności od wymaganej konfiguracji kanału (np. Pojedynczy / podwójny / potrójny / poczwórny), dlatego zawsze należy przeczytać instrukcję płyty głównej, aby dowiedzieć się, jak będziesz korzystać z systemu. W przypadku różnych chipsetów, procesorów i / lub płyt głównych obowiązują ograniczenia dotyczące maksymalnej ilości pamięci rozpoznawanej na gniazdo pamięci. Na przykład, jeśli masz 4 gniazda pamięci i każdy z nich może przyjąć do 8 GB na jednym pendrive, możesz ustawić 4x8 GB = 32 GB. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w specyfikacji płyty głównej.
Klasa pamięci (DDR #)
DDR to skrót od podwójnej szybkości transmisji danych, klasy pamięci, która jest najpopularniejsza od 2000 roku. Dominacja DDR jest zasłużona, ponieważ przesyła dane znacznie szybciej niż jego poprzednicy i jest stosunkowo energooszczędna. Od czasu premiery pamięci DDR zostały wydane dwie dodatkowe wersje, DDR2 i DDR3. Te różne klasy są niekompatybilne, więc wybór właściwej będzie kluczowy.