Zalety drugiej karty graficznej
Karta graficzna jest jednym z głównych elementów nowoczesnego komputera. Karta wideo steruje wyświetlaniem obrazów na ekranie monitora. Dlatego w zasadzie komputer nie może działać bez karty graficznej.
Rodzaje kart graficznych
Karty graficzne są dwojakiego rodzaju: oddzielne i zintegrowane (wbudowane). Wbudowana karta wideo to karta wideo zintegrowana (osadzona) w chipsecie lub mikroprocesorze płyty głównej. Innymi słowy, zintegrowana karta graficzna jest nieodłączną częścią chipa (mikroprocesora lub chipsetu). Zmiana takiej karty graficznej bez zmiany płyty głównej lub mikroprocesora jest nierealna. Oddzielna karta graficzna mieści się na oddzielnej karcie. Oddzielne karty graficzne mają własne mikroprocesory graficzne, które przetwarzają obraz. Poza tym takie karty graficzne są wyposażone we własną pamięć wideo. Te funkcje umożliwiają dyskretnym kartom graficznym dobre działanie.
Oddzielna karta graficzna do laptopa
Większość nowoczesnych mikroprocesorów, Intel lub AMD, ma zintegrowaną grafikę (karty wideo). Jednak dostępność zintegrowanej grafiki zależy od chipsetu. Na przykład wszystkie mikroprocesory Sandy Bridge są wyposażone w zintegrowaną grafikę, ale ten zintegrowany system może być używany tylko przez komputery PC skonfigurowane na płycie głównej z chipsetem Z68. Na laptopach często zdarza się, że karta graficzna jest dostępna dla użytkownika w dowolnym momencie. Dzięki temu użytkownik może programowo przełączać się między oddzielnymi i wbudowanymi kartami graficznymi, nawet bez ponownego uruchamiania komputera. Dzięki temu możliwe jest włączenie oddzielnej grafiki w razie potrzeby, a przez resztę czasu korzystanie ze zintegrowanej grafiki, która zużywa znacznie mniej energii. Aby w pełni zrozumieć, czym jest oddzielna karta graficzna, a także czym różni się od wbudowanej, należy rozważyć główne zalety obu opcji.
Zalety wbudowanej grafiki:
Niskie zużycie energii. Laptopy ze zintegrowaną grafiką działają dłużej na jednym ładowaniu baterii. Niski poziom hałasu. Wbudowana karta graficzna w porównaniu z kartą oddzielną nie wymaga instalowania dodatkowych chłodnic. Komputery ze wbudowaną kartą graficzną są znacznie tańsze. Tak więc wbudowanie procesora graficznego w mikroprocesor jest znacznie łatwiejsze i tańsze niż w przypadku prawdziwej oddzielnej karty graficznej.
Zalety oddzielnej grafiki:
Oddzielną kartę graficzną można wymienić bez wymiany innych urządzeń komputerowych. Ponadto na komputerze stacjonarnym wymiana karty graficznej jest prostą procedurą i każdy użytkownik może sobie z tym poradzić. Oddzielna karta graficzna zapewnia użytkownikowi niesamowitą wydajność. W jednym komputerze można używać wielu oddzielnych kart graficznych. W trybach SLI i Crosfire na jednym komputerze można zainstalować więcej niż jedną oddzielną kartę graficzną. Dzięki temu możliwe jest podniesienie wydajności systemu graficznego komputera.
Kolejne karty graficzne umożliwiają pracę w najwyższych rozdzielczościach, a także na wielu monitorach. Jeśli chcesz używać monitora o najwyższej rozdzielczości lub wielu monitorów w tym samym czasie, potrzebujesz oddzielnej karty graficznej. Wbudowane rozwiązania jeszcze nie poradzą sobie z takimi obciążeniami. Zainstalowanie dwóch lub więcej pracujących razem kart graficznych zapewnia lepszą wydajność wideo, 3D i gier w porównaniu z jedną kartą graficzną. Zarówno AMD, jak i Nvidia oferują rozwiązania do pracy z dwiema lub więcej kartami graficznymi, ale przed podjęciem decyzji o podjęciu takiej decyzji należy wziąć pod uwagę wymagania i korzyści.