Jak wybrać dobrą płytę główną do AMD?
Płyta główna jest podstawą każdego komputera (i ogólnie każdego urządzenia elektronicznego), a rynek komponentów komputerowych jest wypełniony setkami modeli.
Jak działa płyta główna
Aby lepiej zrozumieć różnice między płytami głównymi, ważne jest, aby najpierw zrozumieć, o co chodzi w tym urządzeniu. Płyta główna to zestaw gniazd i mikroukładów, przylutowanych na wielowarstwowym arkuszu tekstolitu, wewnątrz których ułożone są „tory” do łączenia elementów ze sobą. Wszystkimi komponentami steruje jednostka centralna (CPU) zainstalowana w gnieździe: najważniejsze są obsługiwane, a pozostałe kontrolowane są przez pośrednika, tzw. Chipset. Gniazdo to gniazdo, do którego włożony jest procesor. Gniazdo zapewnia zasilanie procesora i łączy matrycę ze ścieżkami na płycie głównej. Chipset to zestaw mikroukładów, które organizują działanie elementów peryferyjnych systemu (porty USB, napędy i karty rozszerzeń) i zapewniają im „komunikację” z procesorem.
Liczenie linii PCIe
Każdy procesor ma tylko 4 tory podłączone do chipsetu. Intel ma dla nich specjalną nazwę DMI 3.0, ale zasada działania jest taka sama jak w przypadku standardu PCIe 3.0. Nowoczesne płyty główne AMD wykorzystują nowy standard PCIe 4.0 z dwukrotnie większą przepustowością. Zwykle jest co najmniej 20 natywnych linii PCIe od chipsetu do napędów, gniazd PCIe, portów USB, kontrolerów bezprzewodowych i innych elementów. Czasami prowadzi to do efektu wąskiego gardła - sygnały odbierane przez chipset z kilku urządzeń jednocześnie muszą ustawiać się w kolejce do przetwarzania przez procesor.
Którą płytę główną wybrać dla procesora AMD
Sytuacja na rynku płyt głównych AMD stała się znacznie ciekawsza niż w świecie płyt Intela. Płyty główne AM4 mają bardzo długą żywotność i nawet płyty B450 mają otrzymać aktualizację do obsługi przyszłych procesorów Ryzen opartych na architekturze Zen 3. Tymczasem najciekawszą nowością są modele B550, które będą obsługiwać urządzenia PCI Express 4.0 na znacznie niższym poziomie droższe niż topowe płyty X570 .
Płyty główne AM4 i sTRX4
Najtańsza polecana płyta główna w naszym zestawie kosztuje około kilkudziesiąt do kilkuset złotych (i jest zasilana przez chipset B450). Bardziej wyposażone modele B450 (które, po aktualizacji BIOS-u powinny zapewniać obsługę nadchodzącej serii Ryzen 4xxx) są już bliżej kilkuset złotych. Jeśli kusi Cię PCI Express 4.0, a jednocześnie nie stać Cię na drogie płyty główne X570, to zwróć uwagę na modele B550, które niedługo będą dostępne. AMD Ryzen Threadripper, czyli wysokowydajne moduły, są obsługiwane przez płyty TR4 z chipsetem X399 oraz (nowsze modele) płyty sTRX4 z chipsetem TRX40. Krótko mówiąc, nie znajdziesz nic bardziej wydajnego niż nowy Threadripper.
Dobry TR4 (X399) może kosztować więcej niż 800 złotych, natomiast w przypadku najbardziej wydajnych (najnowszych) modeli Ryzen Threadripper, takich jak 3990X (64 rdzenie i 128 wątków), nie ma sensu myśleć o oszczędnościach i trzeba liczyć się z wysokimi cenami - Niedroga płyta główna AMD AM4
ASRock B450M-HDV R4.0 to mała i niedroga płyta, ale ... nadal z chipsetem B450, a nie budżetowym A320. Cudów nie należy się spodziewać, ale to bardzo atrakcyjny model z przyzwoitymi funkcjami. Tutaj znajdziesz podstawowy sprzęt, który powinien zadowolić większość użytkowników.