Jaki dysk SSD? Który wybrać? Czy one się różnią?
W ciągu ostatnich kilku lat dyski SSD ewoluowały od kosztownych dysków o małej pojemności do powszechnie dostępnych niestandardowych rozwiązań. I chociaż dyski SSD są nadal droższe w przeliczeniu na gigabajt niż dyski HDD, wiele osób wybiera dyski SSD przynajmniej do instalacji systemu.
Format SSD
Pierwszą rzeczą o jakiej musimy zadecydować jest rodzaj połączenia SSD. W przypadku niedrogich i (lub) starych laptopów wybór jest niestety mały: jeśli ma dysk twardy, zawsze można go zastąpić 2,5-calowym dyskiem SSD i złączem interfejsu SATA. Ponadto, jeśli laptop ma stację dyskietek, można go zastąpić odgałęzienie z interfejsem SATA w środku (cała konstrukcja nazywa się Optibay): pozwoli ci to nie wyjmować dysku twardego, to znaczy system będzie miał dwa dyski. W przypadku nowszych laptopów i niektórych komputerów PC istnieje możliwość instalacji dysku M.2 SSD. W przeciwieństwie do 2,5-calowych dysków SSD, które są podłączane tylko przez SATA, M.2 można również podłączyć przez magistralę PCI-Express. SATA3 ma maksymalną przepustowość 500-600 MB / s - to więcej niż wystarczy dla dysków twardych, jednak niektóre dyski SSD mogą działać z dużymi prędkościami gwarantowanymi przez PCI-E. W przypadku M.2 są dwie opcje:
• Przepustowość PCI-E 2.0 x2, 8 Gb / s, co w praktyce daje prędkość około 800 MB / s;
• PCI-E 3.0 x4, przepustowość 32 Gb / s, co w praktyce daje prędkość około 3 GB / s.
Rodzaje pamięci flash w SSD
Główną różnicą między układami pamięci w różnych dyskach SSD jest liczba bitów, które może przechowywać każda komórka pamięci. W sumie istnieją trzy typy komórek. Dyski z komórkami SLC (Single-Level Cell - jednopoziomowe komórki) są najszybsze i najbardziej niezawodne, ale jednocześnie jedna komórka zawiera tylko 1 bit informacji, więc wolumeny takich dysków nie przekraczają 64 GB. Do tego pamięć SLC jest najdroższa, a za kwotę, jaką trzeba będzie zapłacić za dysk SSD 64 GB z SLC, można wziąć dysk SSD o pojemności 500 GB z MLC. Dyski SSD z komórkami MLC mają znacznie niższą niezawodność i nieco większe opóźnienia, ale już pozwalają na zapisanie 2 bitów w komórce. Cena za gigabajt takich dysków SSD stale spada, dodatkowo na rynku prezentowana jest cała gama wolumenów - od 8 GB do 2 TB. Te dyski SSD doskonale sprawdzają się w wysokowydajnych komputerach PC i laptopach, gdzie potrzebna jest duża prędkość i w miarę dobra niezawodność (3000 cykli przepisywania w przypadku dysku SSD o pojemności 100 GB pozwoli na zapisanie 300 TB informacji.
TLC (Triple-Level Cell - trzypoziomowa komórka) - najstarsze komórki, które najpierw były używane w dyskach flash, a następnie migrowały na SSD. Mają tylko 1000 cykli przepisywania i dość duże opóźnienia, ale jednocześnie pozwalają na zapisanie 3 bitów na komórkę i są dość tanie. Sensowne jest instalowanie takich dysków SSD w prostych laptopach i komputerach PC, gdzie nie ma dużego obciążenia dysku, a jego szybkość działania nie jest ważna: najważniejsze jest to, że takie dyski SSD będą nadal znacznie szybsze niż najlepsze dyski twarde.