DisplayPort czy HDMI – co wybrać? Które złącze wideo jest lepsze?
Interfejs audio / wideo HDMI jest wszechobecny. Znajdziesz je na telewizorach, telewizorach cyfrowych, odtwarzaczach DVD i Blu-ray, konsolach do gier, kamerach, aparatach cyfrowych, a nawet niektórych smartfonach.
Porty HDMI można również znaleźć na większości niestandardowych komputerów stacjonarnych i laptopów. Żaden nowoczesny kompiter nie jest kompletny bez tego portu, które pozwala podłączyć konsolę do gier lub odbiornik telewizji cyfrowej do komputera, a tym samym poszerzyć zakres możliwości jego wykorzystania. Jednak chociaż HDMI jest wszechobecne, nie możesz zapomnieć o innym cyfrowym standardzie audio / wideo: DisplayPort. Chociaż można je znaleźć na równi z HDMI w wielu „zaawansowanych” modelach monitorów, wbudowanych kartach graficznych i tak zwanych laptopach „klasy biznes”, to złącze jest rzadko spotykane w komputerach osobistych z systemem Windows przeznaczonych dla zwykłego konsumenta.
Oba te interfejsy, HDMI i DisplayPort, umożliwiają przesyłanie cyfrowego obrazu i dźwięku o wysokiej rozdzielczości ze źródła do wyświetlacza. Jaka jest więc różnica między nimi?
HDMI vs DisplayPort: jaka jest różnica i co jest lepsze?
HDMI (High Definition Multimedia Interface) narodziło się w 2002 roku w wyniku współpracy znanych gigantów elektroniki użytkowej, w tym Panasonic, Philips, Silicon Image, Sony i Toshiba. Obecnie rozwój ten jest całkowicie kontrolowany przez licencję HDMI, która z kolei jest w całości własnością spółki zależnej Silicon Image. Producenci elektroniki są zobowiązani do płacenia tantiem za używanie złącza HDMI w swoich urządzeniach. Specyfikacja DisplayPort została opracowana i nadal pozostaje pod kontrolą Video Electronics Standards Association (VESA), konsorcjum wielu producentów, od AMD po ZIPS Corporation. DisplayPort zadebiutował w 2006 r.
Złącza DisplayPort mają 20 pinów i występują w dwóch rozmiarach: DisplayPort i Mini DisplayPort (to drugie jest preferowanym złączem dla tabletu Microsoft Surface Pro). Co ciekawe, interfejs kontrolera Intel Thunderbolt łączy w sobie możliwości połączeń danych Mini DisplayPort i PCI Express. W niektórych smartfonach i tabletach można znaleźć złącze Micro D Type HDMI, ale żaden producent elektroniki inny niż Microsoft nie umieszcza Mini DisplayPort w swoich urządzeniach przenośnych. Blokada jest bardzo powszechna w przypadku pełnowymiarowych złączy DisplayPort, ale nawet złącza HDMI typu A rzadko są wyposażone w tę przydatną funkcję.
Standardowy kabel HDMI: zapewnia wystarczającą przepustowość tylko dla wideo 720p i 1080i. Przeznaczony do podłączenia dowolnych urządzeń domowych o niewymagających parametrach (odtwarzacze DVD, odbiorniki telewizji satelitarnej, panele plazmowe i ciekłokrystaliczne ...). Pamiętaj, aby kupić kabel HDMI o dużej szybkości, jeśli zamierzasz go używać do przesyłania wideo o rozdzielczości 1080p lub wyższej z komputera, lub odtwarzacza Blu-ray na monitor (obsługa sieci Ethernet jest opcjonalna)
Obecna wersja, DisplayPort 1.3, zapewnia przepustowość wystarczającą do transmisji wideo z rozdzielczością do 3840x2160 pikseli z częstotliwością odświeżania 60 Hz i obsługuje wszystkie popularne formaty wideo 3D. Kable DisplayPort mogą również przenosić wielokanałowy dźwięk cyfrowy. Z drugiej strony DisplayPort nie może przesyłać danych w sieci Ethernet, a ten standard nie obsługuje również technologii Audio Return Channel.