single

Jakie chłodzenie do procesora wybrać?

Wybór systemu chłodzenia do procesora stacjonarnego nie jest tak trudny, jak się wydaje. Większość nowoczesnych systemów chłodzenia procesora wykonuje swoją pracę mniej lub bardziej wydajnie, nawet w wersji budżetowej.

Podstawy

Ogromna różnorodność modeli chłodnic procesora dostępnych na rynku to zdecydowany plus dla użytkowników. Zawsze możesz wybrać najbardziej wydajną i niedrogą opcję dla nowej wersji procesora. Wybierając system chłodzenia, należy przestrzegać kilku zasady. Przede wszystkim procesor, a tym samym system chłodzenia ma być dostosowany do twoich potrzeb. W związku z tym, jeśli jest to komputer biurowy, który w większości przypadków będzie ładowany tylko z przetwarzaniem dokumentów i odpowiednią grafiką, taki procesor potrzebuje chłodnicy o niskiej lub średniej wydajności. Jeśli kupisz procesor o możliwie dużym obciążeniu - obróbka zdjęć i wideo, a także gry 3D, to system chłodzenia powinien mieć wysokie odprowadzanie ciepła.

Wydajna chłodnica to klucz do prawidłowego działania procesora

Niewiele osób wie, że nowoczesne procesory mają możliwość dynamicznego (w czasie rzeczywistym, w zależności od obciążenia) automatycznego podnoszenia częstotliwości taktowania, co w konsekwencji powoduje gwałtowne nagrzewanie się korpusu procesora. Jeśli w tym samym czasie temperatura przekroczy zakres roboczy, częstotliwość jest również automatycznie redukowana, w wyniku czego użytkownik odczuwa spadek wydajności komputera. Ten efekt nazywa się dławieniem procesora. Jaka jest normalna temperatura procesora? Oczywiście może się różnić dla różnych procesorów i zależy od właściwości urządzenia. Jednak istnieją maksymalne wartości, które można nazwać normalną temperaturą dla dowolnego procesora.

• W trybie bezczynności temperatury do 45 stopni Celsjusza są uważane za normalne;

• W trybie pracy pod obciążeniem temperatura może wzrosnąć do 65 stopni Celsjusza.

Wyższa temperatura odczytana przez czujniki procesora wskazuje, że komputer stacjonarny ma problemy z chłodzeniem. Oczywiście procesor nie wypali się i nie zawiedzie, ale na przykład przy 95-100 stopniach system może automatycznie wyłączyć zasilanie, aby uniknąć awarii procesora. Jeśli komputer wyłączy się kilka minut po włączeniu, należy najpierw sprawdzić, czy chłodnica nie jest zatkana kurzem. Przegrzanie może być również spowodowane wysychaniem pasty termicznej między procesorem a podkładką radiatora. Na starszych komputerach należy to również okresowo sprawdzać. Możesz sprawdzić tryb pracy swojego procesora za pomocą bezpłatnego narzędzia HWMonitor, które możesz pobrać z oficjalnej strony internetowej. Regularne kontrole pozwolą monitorować stan procesora i na czas zapobiegać układowi chłodzenia. Doświadczenie pokazuje, że początkujący, którzy składają swój pierwszy komputer PC, często wolą zakupić procesor z chłodnicą (opcja BOX).

Jednak bardziej wydajnymi i cichszymi rozwiązaniami są chłodnice innych producentów, których grzejniki są zaprojektowane z lepszym przenoszeniem ciepła, a wentylatory są cichsze i wydajniejsze. Ponadto prosta analiza cen w Internecie pokazuje, że pudełkowy procesor jest nieco droższy niż wersja OEM procesora i oddzielnie zakupiona chłodnica innej firmy. Aluminiowy radiator w chłodnicy to niedrogie rozwiązanie dla komputerów biurowych. Należy zauważyć, że prawie wszystkie radiatory procesora są wykonane z aluminium. Jednak ich konstrukcja, a także zastosowanie specjalnych typów wentylatorów, są najważniejsze z punktu widzenia wydajności chłodzenia.