Ekonomiczny komputer do gier
Choć komputery które mają zostać przeznaczone do gier, są zazwyczaj droższe niż ich biurowe odpowiedniki, to nadal można kupić dobry komputer tego typu w korzystnej cenie.
Najważniejszą rzeczą w komputerze do gier na dowolnym poziomie jest karta graficzna. Odpowiada za budowę trójwymiarowej sceny, nakładanie tekstur i efektów, a także wyświetlanie gotowego dwuwymiarowego obrazu na ekranie. Procesor koordynuje pracę wszystkich komponentów, jego moc przyspiesza pracę komputera jako całości.
Karta graficzna
FPS to liczba aktualizacji ekranu na sekundę. Podobnie jak w kreskówkach, obraz na monitorze składa się z klatek, które szybko się między sobą zmieniają. Wpływają na to dwie rzeczy: ustawienia grafiki i rozdzielczość. Podstawowy komputer do gier ma montowany standardowy monitor. Takie modele mają rozdzielczość FullHD (1920 x 1080) i są ograniczone liczbą klatek na sekundę, standardowym parametrem jest 60. W specyfikacji technicznej jest to podane w hercach - „Hz”. Oznacza to, że jeśli masz najpopularniejszy monitor 60 Hz o rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli, to jest to maksimum, którego potrzebujesz od gier. Komputer do gier powinien gwarantować komfortowy FPS i jakość obrazu. Stare i słabe karty zmuszają cię do kompromisu. Tylko najlepsze karty z segmentu budżetowego radzą sobie z maksymalnymi ustawieniami w tej rozdzielczości.
Cecha gier sieciowych
W walce z prawdziwymi ludźmi przez Internet potrzebujesz jak najszybszej odpowiedzi komputera, w przeciwnym razie twoi przeciwnicy mogą uzyskać przewagę. Jeśli w grze offline w zasadzie wygodnie jest grać FPS 45-50, to do bitew z prawdziwymi ludźmi potrzebujesz wszystkich 60, a nawet więcej. Minimalna liczba klatek na sekundę w grze to 30. Wystarczy w strategiach turowych lub prostych grach RPG. W przypadku aktywnych gier z gatunku strzelanek, strategii czasu rzeczywistego, symulatora itp. wymagany jest dobry stabilny FPS.
Procesor
Aby złożyć jednostkę systemową do gier, musisz trochę zrozumieć charakterystykę techniczną. Procesory oprócz kilkudziesięciu linii o niezrozumiałych parametrach mają kilka najważniejszych z nich, które warto opanować:
Liczba rdzeni - pokazuje, ile jest fizycznych rdzeni obliczeniowych.
Liczba wątków - niektóre modele procesorów pozwalają na tworzenie dodatkowych rdzeni obliczeniowych, ale nie fizycznych, ale wirtualnych. Oznacza to, że nie mają własnej częstotliwości, a jedynie dzielą istniejącą na dwa. W grach ta funkcja jest praktycznie niepotrzebna, jeśli masz 4 fizyczne rdzenie.
Częstotliwość taktowania jest głównym parametrem procesora. Z grubsza mówiąc, częstotliwość procesora decyduje o jego wydajności, im więcej, tym lepiej. Nie ma jednak ścisłego powiązania częstotliwości z mocą obliczeniową. Na przykład procesor A z 2,0 GHz i 4 rdzeniami nie zawsze jest mocniejszy niż procesor B z 3,0 GHz i 2 rdzeniami.
Możliwość overclockingu - Zazwyczaj modele overclocking są oznaczone literą K w numerze modelu. Ta funkcja odblokowuje funkcje doładowania i napięcia w procesorze. W tym samym czasie zaczyna generować więcej ciepła, ale zwiększa się moc obliczeniowa.
Ilość pamięci podręcznej - ta pamięć jest czymś w rodzaju osobistej bardzo szybkiej pamięci RAM procesora. Najbardziej zaawansowany w tej chwili jest L3. Modele z pamięcią L2 nie mają obecnie zastosowania. Im więcej, tym w zasadzie lepiej.
Technologia procesowa - fizyczny rozmiar chipów używanych w obudowie procesora. Mniej znaczy lepiej.