Jaką kartę graficzną wybrać?
Społeczność graczy od kilku lat spiera się o to, która z kart wideo jest lepsza - Radeon czy Geforce. Niektórzy gracze są pewni, że Nvidia (produkuje karty pod marką Geforce) jest najlepsza, podczas gdy inni wolą AMD (karty graficzne Radeon są ich pomysłem). Każda firma ma długą historię i autorytet w świecie komputerowym, ich zadaniem jest tworzenie wysokiej jakości kart graficznych, które zaspokajałyby potrzeby graczy, te firmy po prostu obrały różne ścieżki rozwoju, stawiając na różne technologie.
Historia
Wielu będzie zaskoczonych, ale AMD istnieje już 25 lat dłużej niż ich konkurenci - Nvidia, choć osobiście zawsze wydawało się, że jest odwrotnie. Jednak to Nvidia przejęła rolę flagowca w produkcji kart graficznych; na przełomie lat 90. i 2000. prawie każdy komputer był wyposażony w kartę Geforce, ich ceny były umiarkowane, a ich wydajność z roku na rok gwałtownie rosła. Niedługo potem ATI przypuściło systematyczny atak na rynek kart wideo. Produkty tej firmy były bardzo wysokiej jakości i produktywne, a cena była niższa niż u konkurencji. Pod tym względem ATI i ich Radeony zdobyły swoje miejsce na rynku. W 2007 roku ATI zostało kupione przez korporację AMD, w wyniku czego Radeon zaczął być produkowany pod tą marką. Istnieją dowody na to, że system operacyjny Linux lepiej współpracuje z kartami Geforce, a komputery Apple również go używają ze względu na jego stabilność w połączeniu z innymi komponentami.
Różnice
Radeon i Geforce mają pewne różnice w swoich strukturach GPU, a także kilka unikalnych technologii. Na przykład „Gifors” ma PhysX - technologię, która znacząco „ożywia” obraz w grach ze względu na dużą ilość cząstek poruszających się zgodnie ze wszystkimi prawami fizyki. Jeśli gra obsługuje tę funkcję, to eksplozje, gruz, kurz, ciecze itp. będzie wyglądać znacznie bardziej spektakularnie. Geforce słynie również z technologii CUDA, która pozwala na użycie procesora graficznego do obliczeń (ta funkcja jest bardziej odpowiednia nie dla graczy i programistów, projektantów itp.). Generalnie Nvidia wykorzystuje znacznie więcej rozwiązań, na przykład wizję 3D (pozwala uzyskać efekt 3D). AMD ma również szereg ulepszeń w swoim arsenale, na przykład Mantle, który ułatwia optymalizację gier dla programistów (pojawiły się już testy gier, które pokazują wyższą wydajność gier korzystających z Mantle).
Optymalizacja dla kart graficznych
Jedna gra może być bardziej zoptymalizowana dla kart Radeon, a inna dla Geforce. Jedna gra może działać płynnie na niezbyt potężnym Radeonie, ale jednocześnie zwolnić na dość wydajnym Geforce. Jednak większość programistów dąży do „równości”, aby ich gra działała idealnie na wszystkich kartach graficznych.
Wniosek
Generalnie możemy podsumować - nie można powiedzieć na pewno, co jest lepsze - Radeon czy Geforce, to jak wybór między Lamborghini a Ferrari, oba samochody są dobre na swój sposób. Jedna pozwoli ci uzyskać bardziej realistyczne wrażenia, ale kosztuje więcej niż jej konkurent. Druga ma nieco niższy koszt, ale jednocześnie nie jest gorsza pod względem wydajności od swojego przeciwnika.